Školení zaměstnanců

04. 08. 2020

Možnost přesunout se v čase do doby, kdy z nás budou senioři pro nás byla nadmíru zajímavá. V rámci školení jsme měli možnost si vyzkoušet oblek (gerontooblek), který pomoci různých závaží a omezení nasimuluje sníženou hybnost a další různé obtíže, která senior denně při pohybu zažívá.

Závaží na nohy, abychom zažili tíhu oteklých nohou, speciální ortézu, která nás limitovala v ohýbání kolene, závaží na ruce, loketní ortéza, brýle, které simulují běžné oční vady seniora (oba typy zákalů, žluté skvrny, odchlipování sítnice…), límec na krk, sluchátka pro pískání a šum v uších, zátěžová vesta a speciální boty, které člověka nutí posouvat nohy po zemi.

Našim úkolem bylo vyjít schody, dojít na toaletu a položit se na postel, orientovat se v nám dobře známém prostředí,bylo opravdu velmi obtížné. Pohyby, které člověk dělá automaticky najednou nešly.

My jsme si to v kůži seniora vyzkoušeli jedno dopoledne. Oblek svlékáme a vracíme se do lehkosti našeho fyzického těla, my ano. Naši uživatelé však nemohou odložit stáří.

Potom, co jsme si zkusili být v jejich kůži si mnohem více uvědomujeme, jak moc je potřeba si uvědomit limity starého člověka a být mu více nápomocen pro nás v tak běžných a samozřejmých činnostech všedního dne.